Разработка урока английского языка по теме "Включайся и настраивайся"; 7 класс
Тип урока: урок закрепления и применения знаний, умений и навыков по теме «Об этом пишут и говорят»
Цель: способствовать закреплению у учащихся лексическико-грамматических навыков по теме «Об этом пишут и говорят» и умения работать с текстом.
Задачи:
- образовательные:
- активизировать навыки речевой деятельности, вопросно-ответной формы речи;
- активизировать навыки аудирования;
- совершенствовать знания лексики по теме «Включайся и настраивайся»;
- закрепить грамматические навыки по употреблению времени Present Perfect;
- развивающие:
- развивать умение находить информацию посредством сети Интернет и применять ее в рамках урочной деятельности (создание радиопередачи);
- обеспечить условия для развития умений грамотно, четко и точно выражать свои мысли в устной речи на изучаемом языке;
- развитие памяти, внимания, восприятия, воображения и творческих способностей;
- воспитательные:
- обеспечить условия для воспитания положительного интереса к английскому языку;
- развивать умение слушать друг друга при групповой работе;
- воспитывать у учащихся умение работать в команде, уважать друг друга;
- обеспечить высокую творческую активность при выполнении домашнего задания.
План урока:
- Организационный момент. (1 мин)
- Речевая разминка. (7 мин)
- Активизация поискового и изучающего чтения. (7 мин)
- Проверка домашнего задания. Ролевая игра. (10 мин)
- Релаксация. (4 мин)
- Закрепление грамматических навыков. (10 мин)
- Домашнее задание. (1 мин)
- Рефлексия. (5 мин)
Подготовительная работа:
- Ученики делятся на 3 группы. Каждая группа получает индивидуальное задание: 1 группа – подготовить интервью, 2 – подготовить новостную программу, 3 – подготовить рекламное объявление.
ХОД УРОКА:
1. Организационный момент.
- Hello, boys and girls! Nice to see you. Sit down, please.
- Ok. Let’s start our lesson.
2. Речевая разминка.
- Look at the screen. You can see a puzzle there. Every black brick has a sentenceсe with no end. You are to complete the sentences and the picture will disappear. The aim is to open the picture under the black bricks.
Ученики по очереди зачитывают предложения со слайда и заканчивают предложения в интенсивном темпе (технология «Незаконченное предложение»). После того, когда все предложения дополнены, открывается картинка, связанная с темой урока.
- What can you see in this picture? (There is a radio station studio. There are people who work at the radio station.)
- What are we going to speak about? (We are going to speak about radio, how it works.)
- Do you listen to the radio? (Yes, I do.)
- What is your favourite radio station? (My favourite radio station is Energy.)
- What type of shows do you like listening on the radio? (I like listening to the music and chat shows.)
- You can guess that today we are speaking about radio. Open your books on page 43.
- How can you translate the theme of our lesson? (Turn on and tune in means “Включайся и настраивайся на волну”.)
- You are quite right!
3. Активизация поискового и изучающего чтения.
- We are going to listen to the text and follow the speaker in your books.
Ученики прослушивают текст, следя за диктором по своим учебникам.
- Let’s check how you understand the words from the text. Fill in the cards.
Ученики заполняют таблицы на раздаточных карточках по лексике из текста.
Run the station |
Управлять станцией, работать на станции |
Bands |
Музыкальные группы |
Review |
Делать обзор |
Play the latest music and chart hits |
Проигрывать свежую музыку и хиты |
Run smoothly |
Работать без перебоев |
Equipment |
Оборудование |
Break down |
Ломаться |
Gain experience |
Получать опыт |
Find a job |
Находить работу |
- Now we are to give the titles from exercise 2 (b) to the paragraphs. To prove your choice give the brief information in Russian
Ученики озаглавливают абзацы текста.
- According to the text tell me what each person does at the radio station.
- What does a DJ do? (A DJ presents the show and plays the news.)
- What does a journalist do? (A journalist writes and then reads the news.)
- What does a technician or an engineer do? (An engineer repairs the equipment if it breaks down.)
- What does a producer do? (A producer organizes everything and controls the show.)
5. Проверка домашнего задания. Ролевая игра.
- And now we are glad to welcome everybody at our radio station “Gardarica”. Let’s listen to the live broadcast.
- At the previous lesson we were divided into groups. At home you were to make your own radio show. You were given different roles. Some of you are journalists, some of you are DJs, there is also a producer who helps the others and an engineer who records the show. So present your radio programmes. Sasha, take your sit at the computer.
- We’ll start with the news programme.
Ученики из первой группы представляют свою новостную радиопрограмму (Приложение 1).
- Let’s discuss this programme. Answer my questions, please.
Questions:
- What was the news about? (It was about a bear that broke into the house in Canada, about a dog that saved the life of its owner and there was some sport news)
- Which of these news articles interested you? Why? (I was interested in sports news because I’m a real football fan.)
- Well-done! Go on listening to our radio station. Now it’s the turn of some chat show.
Ученики из второй группы представляют свою разговорную радиопрограмму (Приложение 2).
- That was really amazing! Thank you! Let’s discuss it too.
Questions:
- What did the reporter ask the speakers about? (He asked them about their favourite storybook characters and about their favourite cartoon character)
- What characters did the speakers name? (They named Dorothy, Peter Pan, Alice and Shrek)
- Which of the characters are good and which are bad, antiheroes? (I think the Alice, Shrek, Peter Pan and Dorothy are good characters, but Captain Cook and the Wicked Witch are negative characters.)
- Let’s have some break and listen to the advertisement. The third group, it’s your turn!
Ученики из третьей группы представляют свою рекламу на радио (Приложение 3).
Questions:
- What are the advertisements about? (They are about travelling)
- What places were advertised? (Himalayas, Spain and Egypt were advertised)
- Where would you like to go? Why? (I’d like to go to the Himalayas because I like rock climbing and mountain biking. More than that there are fantastic views!)
- Well-done!
6. Релаксация.
- And today the first place of our Top 5 chart is the song “Happy” by Pharrell Williams. Let’s sing along!
Ученики поют песню под караоке-видео.
7. Закрепление грамматических навыков.
- You have a journalist in each group. We’ll make a brief interview. You can ask different questions to everyone you like. But first of all make the list of your questions. You have the cards with the questions, but all words are mixed. Make the correct sentences in the appointed tense (Present Perfect).
Ученики выполняют задание на раздаточных листах. Им необходимо составить вопросы во времени Present Perfect, расставив слова в нужном порядке и выполнив необходимые изменения в форме слов.
- Now you can stand up from your sits and come to any of the members from other groups. Ask your question. Make notes of the answers. Dima is asking the second group, Tanya is asking the third group, Kostya is asking the first group. After this you will change the positions.
Вопросы первого журналиста:
- is/what/film genre [ʒɔ:ŋrǝ]/your favourite ?
What is your favourite film genre?
- you/see/recently/what film?
What film have you seen recently?
- be/to the cinema/you/this week ?
Have you been to the cinema this week?
- what film/you/watch/at the cinema?
What film have you watched at the cinema?
Вопросы второго журналиста:
- is/what/kind of music/your favourite ?
What is your favourite kind of music?
- you/listen to/lately/what music album?
What music album have you listened to lately?
- be/at a concert/you/this week ?
Have you been at a concert this month?
- whose (what) concert/you/be at?
Whose (What) concert have you been at?
Вопросы третьего журналиста:
- is/what/sport game / your favourite ?
What is your favourite sport game?
- you/have/this year/what sport class?
What sport class have you had this year?
- be/to a sport competition/you/this week ?
Have you been to a sport competition this week?
- what sport/you/want to do/always?
What sport have you always wanted to do?
Ученики двигаются по всему классу, задавая вопрос, согласно предложению на раздаточной карточке (технология «Броуновское движение»). Ученики могут подходить к любому из одноклассников. Ответы записываются. Необходимо контролировать, чтобы коммуникация осуществлялась на английском языке. После интервью ученики кратко составляют репортаж, на основе полученных ответов.
8. Рефлексия.
- Let’s sum up the results of our lesson and make up Top 5 Skills that we have improved at the lesson. Look at the skills on the blackboard. Each group will make the rating of the things you’ve done better today. Rate them from 1 to 5 - 1 point to the skill you’ve improved the worst of all, 5 point to the skill you’ve improved the best of all today.
Ученики составляют рейтинг навыков, освоенных на уроке. После того, как все группы проголосовали, подсчитать голоса и расставить карточки в правильной последовательности, согласно голосованию.
Skills rating:
Place |
Skills |
|
I know the words about radio and media. |
|
I can listen, read and understand information about how radio stations work. |
|
I can ask (answer) the questions. |
|
I can use Present Perfect Tense correctly. |
|
I can make and present a radio program. |
- Now let’s count your votes. So the fifth place of our chart is …. skill! And the best skill for today is … . Well-done!
Производится выставление оценок учащимся и их обсуждение.
- Our lesson is over. Good bye!
9. Домашнее задание.
- At last open your diaries and write down the hometask. At home you will read a newspaper article and write your own report as in the example according to the plan on the page 26 in your Workbooks. Our lesson is over!
- Thank you for your work today.
На странице приведен фрагмент.
Автор: Бурылева Дарья Романовна
→ Публикатор 23.02.2016 0 5989 575 |
Спасибо за Вашу оценку. Если хотите, чтобы Ваше имя
стало известно автору, войдите на сайт как пользователь
и нажмите Спасибо еще раз. Ваше имя появится на этой стрнице.