Разработка внеклассного мероприятия по теме "The Magic World of Rowling"


Класс: 7
Тема: The Magic World of Rowling
Цель: развитие речевых умений учащихся

Задачи:

-Образовательные:

  • способствовать совершенствованию навыка монологической и диалогической речи
  • способствовать развитию навыка восприятия речи на слух

-Развивающие: создать условия для развития

  • Памяти
  • Внимательности
  • умений грамотно выражать свои мысли
  • работы в группах

-Воспитательные: обеспечить условия для воспитания

  • творческого отношения к учебной деятельности
  • положительного интереса к изучаемому языку и культуре изучаемого языка

-социокультурные:

знакомство с британскими книгами и фильмами
Оборудование:

-презентация
-раздаточный материал
-доска

-видеоматериал

Учитель

  1. Организационный момент
    -Good morning students! I’m glad to see you. Today we have an unusual lesson and I think you’ll enjoy it.
  2. Постановка цели урока (1 слайд презентации)
    -Look at the screen and try to predict what we are going to talk about today.
  3. –You are quite right. Do you know anything about Joanne Rowling?

-That’s right. But I want you to know some more information about her. Look at the screen and make up some sentences about Rowling. 

  1. -Well done! Do you know how many books are there about Harry Potter?

-Now look at the screen, work in pairs and put all the books in the correct order. (слайд 3)

-So what do you have? It’s absolutely correct. Let’s check on the screen. (слайд 4)

  1. -When you think about Harry Potter, what words come to your mind? Let’s draw word-cloud (учитель записывает все слова)
  2. -You’ve mentioned Hogwarts. What is it?

-Let’s read about this school. You’ll work in pairs. You should scan the text about Hogwarts and match paragraphs with their titles. (разд.материал)

-Time to check.

7. – Good job. Would you like to study at Hogwarts?

-Then let’s watch the video and you’ll tell me what’s going on there.

-What is sorting hat?

8. Unfortunately we don’t have sorting hat. We have soring test. Do it and you’ll find out at which house you’ll study at Hogwarts. (раздаточный материал)

- Count what symbols you have most of all and look at the screen. Put your hands up who is (Gryffindor) (слайды 6-9)

9.-We have 4 groups - houses of Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw and Slytherin. Now we’ll have a quiz and find out which house will win. ( разд. материал)

-And the winner is…Congratulations.

10. Рефлексия

-You’ve worked hard today. Did you like the lesson? What exercises did you like the most?
10.Итог
HT: at home you will deal with essay “If I studied at Hogwards, I would…” (10-15 sentences)
Marks for the lesson:….

-Good bye!

Ученики

 

-Good morning teacher…

 

 

 

-We are going to talk about Joanne Rowling and her books.

-She is the author of books about Harry Potter

(учащиеся составляют краткую биографию Роулинг с опорой на слайд №2)

-There’re 7 books.

 

-уч. называют  книги по порядку

 

 

 

 

-уч. называют все слова, ассоциирующиеся с Поттером

 

- Hogwarts is a magical school…

-уч. сопоставляют абзацы с  их заголовками

 

 

 

-Yes

 

-It’s sorting hat….

-It sorts the students to 4 houses:…

 

(уч. делают тест и делятся на 4 факультета по результатам)

 

 

 

 (ученики участвуют в викторине в группах)

 

 

 

(ученики обсуждают урок)

 

 

 

Good bye!


Полный текст материала Разработка внеклассного мероприятия по теме "The Magic World of Rowling" смотрите в скачиваемом файле.
На странице приведен фрагмент.
Автор: Сидоренко Елена Владимировна  Elena4935
15.09.2016 0 9804 1060

Спасибо за Вашу оценку. Если хотите, чтобы Ваше имя
стало известно автору, войдите на сайт как пользователь
и нажмите Спасибо еще раз. Ваше имя появится на этой стрнице.


Смотрите похожие материалы


А вы знали?

Инструкции по ПК